“Людині властиво помилятися”

Categories ЦікавеPosted on


Біологічна помилка:

Давньогрецький філософ Арістотель вважав, що молочні зуби дитини формуються із затверділого молока матері і що у жінки менше зубів, ніж у чоловіка. До такого висновку він прийшов перерахувавши зуби коням: у жеребця їх дійсно більше, ніж у кобилиці. А тому вирішив, що це вірно для всіх самок і самців. Будучи двічі одруженим, Арістотель так і не спромігся перевірити свою гіпотезу. Він же стверджував, що у мухи – вісім ніг. І довгий час європейські вчені мужі не ставили це під сумнів.

Літературна помилка:
“Отелло був негром”

Так його зображують у всіх театральних постановках. Насправді, маври мешкали на південному узбережжі Середземного моря і були арабами. Тобто, смаглявими – але не чорними. Історичним прототипом мавра був італієць Мауріціо Отелло. Мавром його називали венеціанські найманці, якими він керував під час війни на Балканах, в XVI столітті. Та й на рахунок самого Шекспіра вчені не раз висловлювали сумнів. Адже ніхто з його сучасників ні в щоденниках, ні в листах не писав, що знав, бачив або чув щось про таку людину. Це дало привід підозрювати, що під маскою Шекспіра ховається хтось інший. За однією з версій, філософ Френсіс Бекон. Правда, в лексиконі Шекспіра дослідники нарахували від 20 до 25 тис слів, а у Бекона – 9-10 тис. Не виключено, що це – всього лише чергова помилка.

Історична помилка:
“Французькі революціонери вимагали” Свободи, рівності, братерства “

Насправді, учасники Великої французької революції 1789-1794 років вимагали не братерства, а власності. Гасло спотворив Наполеон III – не відомо, помилково або по злому наміру. Згодом ним активно користувалися російські більшовики. Адже не міг же справжній комуніст вимагати власності. А ось французи кричали: “Свобода, рівність, власність!”.

Етнографічна помилка:
“Самовар, матрьошку і пельмені придумали росіяни”

Насправді, пельмені до Європи в XIV столітті завіз Марко Поло – з Китаю. Спочатку вони прижилися на батьківщині мандрівника, в Італії (“равіолі”), а пізніше розійшлися по всьому світу. Звідти ж, з Китаю, в XVIII столітті до Росії приїхав самовар, який там називався “хо-го”, і чай. Та й матрьошку, яка тепер вважається російською народною, промисловець, мільйонер і меценат Савва Мамонтов в 1890 році привіз з Японії. Там виготовляли дерев’яні фігурки бога Фукурума заховані одна в одну. Мамонтов лише додав іграшці інший національний колорит.

Політична помилка:
“Статую свободи побудували американці”

А ось і ні. Її створив француз Фредерік-Огюст Бартольді. Спочатку він хотів назвати її “Прогрес, або Єгипет, що несе світло Азії” і приурочити до побудови французами Суецького каналу. Але єгипетський вельможа Ісмаїл-Паша грошей на це не дав. Через три роки Бартольді все-таки створив статую назвавши її “Свободою, що висвітлює світ”. В якості подарунка Франції до сторіччя США. Останні зобов’язалися побудувати для неї постамент. Правда, коли в червні 1884 розібрану статую в 214 ящиках доставили в Штати, з’ясувалося, що постамент і не починали будувати. Конгрес відмовився виділити на це гроші. Допоміг емігрант з Угорщини Джозеф Пулітцер пообіцявши опублікувати в газеті The World ім’я кожного, хто пожертвує грошей на добру справу. В результаті 28 жовтня 1886 “Статую Свободи” встановили на острові Бедло. Бартольді просив владу перейменувати його в Острів Свободи. Це зробили лише через 80 років.

Гастрономічна помилка:
“Коньяк винайшли французи”

Мабуть, це переконання теж подарував нам Наполеон. Він казав: “Хто ображає коньяк, той ображає Францію”. В дійсності, спиртний напій придумали британці. Англієць Жан Мартелл, ірландець Річард Хеннесі та вихідці з Шотландії брати Отарди – в різний час вони займалися виноробством у французькій провінції Коньяк. Французи підключилися до цього заняття 100 років опісля.

sobirinter

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *