Наші душі в наших очах

Categories ЦікавеPosted on


Відповідно до нового дослідження психологів Єльського університету, більшість людей інтуїтивно відчувають, що їх “Я”, відоме як душа або его, розташоване в межах їхніх очей.

У трьох експериментах експерти запитали дошкільнят та дорослих про точне місцезнаходження “себе” в організмі. Учасникам були показані фотографії героїв мультфільмів, на кожній фотографії присутній невеликий об’єкт (муха або сніжинка), розташований на одній і тій же відстані біля певної частини тіла (обличчя, тулуба чи ніг).

Потім учасників запитали, на якому з фото об’єкт був найближче розташований до тіла. Гіпотеза свідчить, що у відповіді на це питання лежить відповідь про інтуїтивний розташуванні душі. Як повідомлялося раніше в журналі “Пізнання”, переважна більшість 4-річних дітей і дорослих відповіли, що найближче об’єкт розташований до персонажа, коли він був біля його очей. Це було вірно навіть тоді, коли персонаж мультфільму був інопланетянином із зеленою шкірою, чиї очі розташовувалися на грудях, а не на голові. Це дозволяє говорити про те, що саме очі, а не мозок, найбільш тісно пов’язані з душею, на думку більшості людей.

За словами провідного фахівця дослідження Христини Старманс (Christina Starmans), експерта лабораторії розуму і розвитку при Єльському університеті, вона та її співавтор Пол Блум (Paul Bloom) розробили свій експеримент після обговорення того, що на інтуїтивному рівні їм здається ніби свідомість “розташована” недалеко від очей, і що об’єкти здаються ближчими, коли вони знаходяться саме на рівні очей. “Ми вирішили перевірити, чи є дане припущення повсюдно поширеним”, – говорить вона.

Виявилося, що все саме так, навіть серед маленьких дітей. “Непряма спрямованість нашого методу, а також факт про те, що дане припущення є спільним як для дорослих, так і для маленьких дітей, дозволяють говорити про те, що отримані нами результати не відображають культурне розуміння, а кореняться в більш інтуїтивному сенсі”, – продовжує Христина.

Втім, багато експертів не погодилися з отриманими результатами дослідження. Невролог Роберт Бартон (Robert Burton), автор численних книг і статей на тему тіла і розуму, вважає, що висновки не виключають вірогідність того, що сприйняття себе на рівні очей були навіяні саме культурно.

Бартон відзначив, що насправді, 4-літні діти не давали аналогічні відповіді з дорослими, в ході експерименту з інопланетянином з мультфільму. Більшість дітей зазначили, що найближче муха знаходиться саме біля очей персонажа, розташованих у нього на голові, мало хто з них сказав те ж саме, побачивши очі на грудях у мультиплікаційного героя. У той час, як ні одного з дорослих факт розташування очей на грудях не збентежив, і вони вибрали саме це зображення, говорячи про найближче розташування об’єкта. “Це говорить про те, що в міру дорослішання, з людським розумінням особистості інших людей щось відбувається”, – підсумував Бартон.

Іншими словами, ми вчимося ідентифікувати людину за допомогою його очей, це не приходить до нас від народження. Можливо, наприклад, що очі набувають більшого значення у міру розвитку обізнаності про соціальні сигнали, які люди передають за допомогою своїх очей. А можливо, все через те, що доросла людина розуміє, що підтримування зорового контакту є ознакою хорошого тону.

Георг Нортхофф (Georg Northoff), психоневролог в університеті Оттави, погоджується, що тлумачення авторами своїх експериментальних результатів є надуманим. Він говорить про те, що великий обсяг даних свідчить про те, що багато людей ідентифікують свою душу зі своїм тілом, а не з очима. “У людини завжди є тенденція матеріалізувати щось у своєму організмі, будь то розум, чи душа. Так влаштована робота нашого головного мозку, хоча механізм поки залишається незрозумілим”.

Варто також зазначити, що частина мозку, в якій виникає самосвідомість, як вважають, – це вентромедіальної префронтальна кора, розташована позаду очей. Цілком можливо, говорить Бартон, що ми “відчуваємо” ніби наше “я” розташоване в районі очей, тому наша самоідентичність продукується нейронами, які розташовані саме в цій частині.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *