Хвору Тимошенко почали судити за діяння 15-річної давності

Categories УкраїнаPosted on

У четвер в Харкові розпочався суд над Юлією Тимошенко, вже другий за останній рік. Колишнього прем’єр-міністра України і лідера опозиційної партії “Батьківщина”, які відбувають семирічний тюремний термін у “газовій” справі, на цей раз звинувачують в ухилянні від сплати податків, розкраданні бюджетних коштів і службовій підробці. Всі ці епізоди відносяться до другої половини 90-х років, коли Тимошенко керувала корпорацією “Єдині енергетичні системи України” (ЄЕСУ) і була найближчим соратником тодішнього глави уряду – Павла Лазаренка. Останній визнаний винним у відмиванні грошей і відбуває термін в американській в’язниці.

Спочатку була контрабанда
Справу, пов’язану з діяльністю ЄЕСУ, було порушено стосовно Тимошенко 13 жовтня 2011 року, через два дні після винесення вироку Тимошенко у “газовій справі”. У 90-х роках ЄЕСУ займалася поставками російського газу на українські підприємства, отримуючи натомість промислову продукцію. Частина цієї продукції використовувалася для оплати палива за бартером, решта – на експорт. У певний момент у компанії виникла заборгованість перед російським Міністерством оборони, якому ЄЕСУ повинна була поставити будматеріали і меблі як борг за отриманий від Росії газ. Однак поставки були виконані не в повному обсязі: росіяни недорахувалися товарів на 405 мільйонів доларів. У Росії в зв’язку з цим був засуджений генерал Міноборони РФ Георгій Олійник, якого в квітні 2003 року визнали винним у розтраті (через три місяці був амністований, а через рік – повністю реабілітований). На початку 2000-х років російська прокуратура завела справу навіть на Тимошенко, проте її пізніше було закрито. Оскільки борг ЄЕСУ був фактично перекладений на український бюджет, це послужило причиною порушення справи проти Тимошенко і на Україні. Спочатку їй ставилася контрабанда російського газу, ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах та службове підроблення. Пізніше контрабанда була перекваліфікована в “заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем та в особливо великих розмірах”. У 2001 році Тимошенко провела в СІЗО більше місяця, однак потім суд визнав висунуті проти неї звинувачення безпідставними, апеляційний суд це рішення скасував . Все закінчилося тим, що як тільки Тимошенко стала прем’єр-міністром в результаті “помаранчевої революції”, її кримінальне переслідування було згорнуто до 2011 року.
Частини та ціле
Восени минулого року кримінальні справи проти Тимошенко реанімували з фантастичною швидкістю, і всі вони були пов’язані з ЄЕСУ. Тимошенко звинуватили в спробі перекласти борги ЄЕСУ на держбюджет Україні (за частиною 2 статті 15 Кримінального кодексу Україні “спроба скоєння злочину” та частини 5 статті 191 “привласнення і розкрадання майна в особливо великих розмірах організованою групою”). Крім цього екс-прем’єру, що залишила свій пост на початку 2010 року, коли до влади прийшов Віктор Янукович, інкримінувалося приховування виручки в сумі понад 165 мільйонів доларів, розкрадання коштів бюджету та ухиляння від сплати податків на суму понад 5,8 мільйона доларів. В листопаді всі ці справи були об’єднані.
Що вийшло в результаті? Розпочався судовий розгляд, і Тимошенко звинувачується в організації (згідно з частиною 3 статті 27 КК) заволодінням грошовими коштами держбюджету в особливо великих розмірах шляхом незаконного відшкодування ПДВ (частина 5 статті 191 – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), замаху на заволодіння грошовими коштами держбюджету (частина 3 статті 27, частина 2 статті 15 (замах на злочин) і частина 5 статті 191); в двох епізодах несплати податків – по ЄЕСУ та особистого прибуткового податку (частина 3 статті 27 і частина 3 статті 212 (ухилення від сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування); в службовій підробці (частина 3 статті 27 і частина 2 статті 366 (службове підроблення). За 191 статтею покарання передбачається на строк від 7 до 12 років в’язниці, по 212 статті – від п’яти до десяти і по 366 – від двох до п’яти років.
Тому екс-прем’єру інкримінується ухилення від сплати податків на загальну суму понад 4,7 мільйон гривень, розкрадання і замах на розкрадання бюджетних коштів шляхом незаконного відшкодування понад 25 мільйонів гривень ПДВ, службове підроблення та ухилення від сплати 681 тисячі гривень прибуткового податку. Підсумовуємо і отримуємо збиток в 30 мільйонів гривень (120 000 000 рублів або 4000000 доларів). Крім того, прокуратура подала позов до Тимошенко на відшкодування збитку державі в розмірі близько 19,5 мільйона гривень. Склавши всі зазначені цифри, отримуємо згадані вище 5,8 мільйона доларів. Що стосується боргу перед Росією в 405 мільйонів, то станом на 28 березня розслідування у цій справі продовжувала Служба безпеки України. Нагадаємо, на початку квітня генпрокурор Віктор Пшонка, по суті, визнав наявність заборгованості і констатував, що Україні треба розрахуватися з росіянами. Однак у повідомленнях Генпрокуратури і українських ЗМІ, пов’язаних з початком судового розгляду, ця цифра не фігурує. Можна зробити висновок, що правоохоронці поки що не визначили остаточно, чи є ці мільйони доларів боргом самої Тимошенко перед Міноборони РФ (в цьому випадку розбиратися з екс-прем’єром повинні росіяни) або вона все ж переписала борг на український бюджет, і тоді ці дії дійсно можна інкримінувати як злочин. Щоправда, в цьому випадку Київ офіційно визнає існування боргу перед Москвою.
За відсутності підсудної
Суд над Тимошенко розпочався без участі самої Юлії Володимирівни. Останнім часом стан її здоров’я у зв’язку з неврологічним захворюванням погіршився, тому Тимошенко відмовилася бути присутньою в залі суду. “Користуючись своїми правами, передбаченими Кримінальним кодексом України, прошу проводити попереднє засідання у вищезгаданій справі за моєї відсутності у зв’язку з важким станом мого здоров’я”, – йдеться в заяві Тимошенко на адресу Київського районного суду Харкова, де проходить процес. Відвідавши Тимошенко, директор Берлінської лікарні “Шаріте”, професор неврології Карл Макс Айнхойпль підтвердив, що екс-прем’єр дійсно важко хвора. “Можу вам сказати з усією певністю: вона хвора. У неї хребетна грижа, яка викликає сильні болі. Вона майже не може пересуватися і змушена постійно лежати”, – повідомив Айнхойпль в інтерв’ю “Російській газеті”. При цьому він зазначив, що хвороба Тимошенко безпосередньо пов’язана з нервовим стресом, в якому вона знаходиться. Підтвердженням того, що екс-прем’єр, дійсно, перебуває не в кращому фізичному стані, служить і те, що напередодні вона відмовилася зустрічатися з лідером “Фронту змін” Арсенієм Яценюком, який приїхав в колонію до Тимошенко, щоб обговорити об’єднання опозиційних партій перед осінніми парламентськими виборами. Їм запропонували переговорити в кімнаті для короткострокових побачень, хоча Яценюк перед цим заявляв про намір дістатися до камери засудженої. Та в підсумку заявила, що без сторонньої допомоги не зможе покинути камеру, і зустріч була зірвана.

Початок суду над Тимошенко її прихильники традиційно зустріли мітингами та гаслами “Юлі – волю”, а адвокат політика не менш традиційно заявила клопотання про звинувачення прокурора Віктора Лобача, який заявив, що екс-прем’єр “обікрала український народ”. “Дії прокурора є упередженими і політично мотивованими. Щойно прокурор виголосив промову політичними гаслами”, – прокоментував слова прокурора адвокат Тимошенко Сергій Власенко. Суд його доводи не взяв до уваги. Тим часом в “Батьківщині” з’ясували, що 36-річний харківський суддя Костянтин Садовський, який буде вершити долю їхнього лідера, до цього розглядав позови про розірвання шлюбу через зради, поділ майна, стягнення комунальних боргів за воду і про перерахунок пенсій дітям війни. Серед кримінальних справ у кар’єрі цього юриста – крадіжки мобільних телефонів, групові крадіжки та розбій. Якою ж буде подальша доля Юлії Володимирівни, ми можемо тільки роздумувати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *