Хто, як не Ти?..

Categories ПсихологіяPosted on

htojaknetyТи сам твориш себе…
Коли Ти усвідомлюєш цю маленьку істину і нарешті перестаєш крутити горобцям дулі, перед Тобою відкривається величезний спектр занять, постає багатовимірність довколишнього світу, а головне – свобода вибору: як і куди рухатись.
Як на мене, основна проблема нашої неуспішності у певних сферах полягає в нашому небажанні докладати більше часу і зусиль до обраної роботи. Пасивність і збайдужіння ніколи не сприяли створенню чогось нового чи навіть успішному виконанню поставленого завдання. Але не варто оминути увагою і те, що іноді ми банально обираємо неправильний підхід до нього. Внаслідок цього у нас теж щось не вдається, а далі виникає небажання і відсторонення. І так по колу…
Звісно, можна звалити все на мінливість характеру, а відтак і на непослідовність, однак, якщо вникати у психологічну тему глибше, у кожного є достатньо нюансів характеру, які цілком реально можуть суперечити його успіху в певних сферах. Відтак, шукати відповіді на проблему в характері особи – те саме, що присвоювати всі проблеми держави її абстрактним зовнішнім ворогам.
Водночас не можна нехтувати і фактором соціального походження людини: в якій сім’ї народилась, яким було виховання та близьке оточення, які нахили та орієнтири формувалися в шкільні роки, яка діяльність була в пріоритетах. Все це у сукупності визначає те, якого соціального статусу набуває людина, а соціальний статус, в свою чергу, є вагомим чинником того, як у подальшому розвиватиметься та чи інша особа.
Небагатьом з нас дано легкий шлях до щастя, не кожного з нас батьки здатні підтримувати, допоки ми не «станемо на ноги». Таким собі стартом із дороговказом «доросле життя» для нас є освіта: спершу шкільна, а далі – як у кого життя складеться.
У будь-якому випадку є ще такий аспект, як самоосвіта. Я впевнений, що соціальне становище є основою, решту ж поступів людини визначає її бажання, готовність до дії, віра в обрану справу.
Чим далі ми живемо у сфері корумпованих соціальних відносин, тим чіткіше ми розуміємо: ніхто за нами з тацею презентів не бігатиме, від нас самих залежить те, чого ми досягнемо чи не досягнемо, чи ми розвиватимемось всупереч проблемам, чи ми зламаємось під їхнім тиском, так ніколи і не дізнавшись, за скільки кроків до успіху ми тоді були…
Ясна річ, що успіху передують помилки, не без них, до того ж завжди знайдуться люди, котрі будуть переконувати тебе, що нічого не вдасться, що ти робиш все марно. Будуть і ті, хто відверто ображатимуть, намагаючись знищити в тобі головне: бажання.
На думку спадає фраза: «Не зважай як на докір, так і на похвалу. Докоряти Тобі можуть через заздрощі, а хвалити через жалощі».
В такі моменти просто хочеться довести тим, хто вже давно «списав» Тебе у задніх, нетямущих і безсилих, що насправді Ти багато на що здатен. Природно, коли таке бажання викликане почуттям власної гідності чи навіть гординею, та все ж краще, коли домінує жага самовдосконалення.
Спитай себе, чи винен ти щось іншим? Спитай себе: що я і кому зобов’язаний? Перш за все ти зобов’язаний самому собі і відповідальний перед собою. А оте «що» (що зобов’язаний і за що відповідальний) конкретизувати прийдеться кожному з нас. Рано чи пізно? Повір, пізно таки буває.
Коли ж ніщо тебе не зламало на твоєму шляху, а від труднощів ти навпаки загартувався, то радість перемог з тобою готові розділити ті, хто завжди в тебе вірив і сприяв, попри лихі слова недоброзичливців. Тоді ти усвідомлюєш, що твій успіх завдячує тим найріднішим людям, а найвизначніша твоя перемога на цьому етапі – перемога над власною невпевненістю.
Але водночас ніщо не відбирало в тебе вибору: іти шляхом найменшого опору чи боротися до останнього. Тоді ж варто ще раз замислитись:

  • Хто, як не вороги, загартовують тебе?
  • Хто, як не близькі, додають тобі наснаги та сил?
  • Хто, як не ти, творить тебе?

Можливо, саме в цій тріаді і криється цінність твого неповторного життя, такого багатоманітного і різнобарвного, такого суперечливого і мінливого у найнесподіваніших своїх проявах?..

 

Андрій Куцик

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *