Кому потрібен твій український диплом за кордоном?

Categories СуспільствоPosted on


Українські дипломи не визнаються у більшості країн світу. Згідно підписаної Болонської конвенції українські студенти мають право здобувати освіту у вищих навчальних закладах інших країн. Насправді ж ситуація є абсолютно протилежною. Здебільшого, навчання за кордоном продовжити дуже важко. І навіть вже дипломовані спеціалісти України не можуть знайти достойну роботу по своїй спеціальності за кордоном. Як правило, для того, щоб стати спеціалістом у певній галузі, вони повинні здобувати освіту і в цій країні із самого початку. Тоді виникає запитання – для чого нам вища освіта в Україні, якщо з таким самим успіхом можна здобути той чи інший освітній кваліфікаційний рівень в університетах Польщі, Німеччини, Італії, а потім працювати в будь – якій країні, в тому числі і в Україні? Безумовно, що фінансове питання в даному випадку є досить важливим. Але все ж таки, можливостей набагато більше…
У деяких університетах України існують програми по обміну студентами, але це можливість навчатися за кордоном лише для невеликої кількості студентства, здебільшого для «обраної». Хоча є винятки. У Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки також існує програма по обміну студентським активом із Польськими університетами, зокрема, із університетом у Хелмі. Та щорічно це відбувається в колі тих студентів, батьки яких викладають в університеті або ж займають важливі посади в органах державної влади. На жаль, для пересічного студента, який фінансово нестабільний, такої можливості немає. А в Україні таких студентів більшість. В Києво-Могилянській академії, що займає перше місце серед рейтингового списку ВНЗ України, видаються дипломи європейського зразка, але також у багатьох країнах ці дипломи не визнаються. Фактично це закриті двері для тих студентів, хто бажав би продовжити навчання за кордоном або ж працювати там. Особливо коли йде мова про магістратуру чи аспірантуру.
Освіта у вищих навчальних закладах передбачає отримання в першу чергу необхідних знань для того, щоб в майбутньому стати дипломованим спеціалістом. І підтвердженням цих знань є диплом. Та зараз в нашій державі стало поширеним отримання диплому не заради знань, а заради самого ж диплому. Із кожним роком кількість студентів у вишах України зростає, і відповідно, кількість кваліфікованих спеціалістів зменшується. Процес отримання вищої освіти переріс у процес отримання пластикової картки із формальною назвою «диплом». Чи правильно це?Безумовно, що ні. Звідси і випливає той факт, що вища освіта в Україні є швидше за все формальністю, і це ще одна із причин, чому українські дипломи не визнаються за кордоном.
Наші дипломи потрібні лише нам самим в Україні. Але із складною соціально-економічною ситуацією в державі також дуже важко знайти пристойну роботу. А для того, щоб почуватися впевнено в чужій країні, бути громадянином цієї країни і працювати на рівних умовах, необхідно здобувати і вищу освіту у вишах цієї країни.

Ірина Мусій

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *